10 Ekim 2010 Pazar

MUTLULUK

Mutlu olamayanlara kızmayalım. Onlarda serotonin kalmamış. Siz de küçük şeylerden mutlu olmayı beceremeyengillerdenseniz siz de canınızı sıkmayın. Size de serotonin gerekiyor.
Peki diyeceksiniz bu serotonin hap mıdır nedir?

Serotonin insanın bünyesinin kendisinin üretmesi gereken bir hormondur. Oluşması için gerekenlerden en iyi bildiğim üç şeyi yazayım.• Çikolata


• İssot (acı kırmızı biber)


• Göz kapaklarını güneşlendirmekÜçüncüsü bedava. Her gün güneşin tepede olmadığı vakitlerde sabah veya akşamüstü yüzünüz güneşe yönelik olarak rahatça oturun. Gözlerinizi kapayın. İyi şeyler düşünün. 15 dakika kadar gözlerinizi açmayın göz kapaklarınız güneşlensin. Böylece serotonin hormonu oluşuyor..İnsanın mutsuz olması sadece serotonin eksikliğinden kaynaklanmıyor.

Hayata bakış açısı da çok önemli bir faktör. Nasıl ki üşüyünce büzülürüz titreriz, sıcakta ise rahat olup gevşeriz. Olaylara gösterdiğimiz tepkiler, bakış açımız ısı derecesinin bedenimizi etkilemesi gibi beynimizi etkiliyor. Sinir hücreleri beyindeki kas benzeri yapılara kasılma gibi tepkiler verdiriyor. bunları anlamıyoruz ama üzgün, kızgın, bedbin, mutsuz, huysuz hallere işte bu yüzden giriyoruz.Serotonin hayata bakış açımızı etkiler mi orasını bilemem ama serotonin olsun olmasın bazı olayların insanın psikolojik halini “bir anda” iyiye veya kötüye çevirdiğini, insanın bir anda çok mutlu olabildiğini veya çok mutsuz olabildiğini iyi biliyorum.

Hiç yorum yok: